امروز چهارشنبه 7 آبان 1399 ، عکس 2 پیک اوقات خوشی را برای شما آرزومند است .
آخرین تصاویر هنرمندان

جشن مهرگان که از سنت های دیرینه این مرز و بوم میباشد و در حال به فراموشی سپردن است این روز ها توجه معاون میراث فرهنگی کشور را جلب کرده و از ارسال پرونده ثبت این جشن باستانی در فهرست میراث غیر ملموس یونسکو خبر داده است.

به گزارش واریته معاون میراث فرهنگی کشور در هفته گرامیداشت موزه و میراث فرهنگی از ارسال پرونده ثبت این جشن در فهرست میراث ناملموس یونسکو خبر داده است و عنوان کرده که قرار است این پرونده به طور مشترک با کشور تاجیکستان به ثبت برسد. مهرگان یکی از مهمترین جشن های باستانی ایرانیان است که هنوز هم در روزهای ابتدایی پاییز توسط زرتشتیان ایران برگزار می شود.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور در این رابطه گفت: پنج پرونده برای یونسکو ارسال شده است که منتظر هستیم، اگر اشکالی به آن وارد است، آن را اصلاح کنیم. این پرونده ها شامل یلدا، مهرگان، مینیاتور، عود و آئین زیارت تادئوس مقدس مراسم سالانه ارامنه در قره کلیسای آذربایجان غربی است. پرونده عود به طور مشترک با سوریه، جشن مهرگان با تاجیکستان، مینیاتور با کشورهای ترک زبان و آئین زیارت تادئوس مقدس با کشور ارمنستان به صورت چند ملیتی تهیه و جهت ثبت در فهرست میراث ناملموس به یونسکو ارائه می شود.

طالبیان افزود: هیچ سالی چنین توفیقی نداشتیم که چهار پرونده با کشورهای مختلف به صورت مشترک ثبت کنیم. در حوزه میراث جهانی نیز پرونده جنگل های هیرکانی ارائه شده است. تیرماه امسال در شهر باکو این پرونده مورد بررسی قرار می گیرد. ممکن است برای ثبت جهانی این پرونده دچار چالش شویم، چون کشور آذربایجان در سال ۲۰۱۵ این پرونده را ارائه کرده بود و با اعتراض ما ریفر شد.

معاون میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: اعتراض ما بر این مبنا بود که ۹۵ درصد جنگل های هیرکانی در ایران قرار دارد و ما خواستیم تا این پرونده به صورت مشترک ثبت شود. از آن زمان از آذربایجان خواستیم در این پرونده مشارکت کند. توافق با آن ها سخت بود، بنابراین فکر کردیم که مستقل این پرونده را ارسال کنیم اما از آنجا که اجلاس میراث جهانی در باکو برگزار می شود ممکن است این پرونده دچار مشکل شود.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: از این پس ۱۲ موزه کشور به صورت هیئت امنایی اداره خواهد شد. امسال ۸ موزه دیگر باید برای هیئت امنایی شدن معرفی شوند تا اگر درآمدی دارند به خودشان برگردد. این موزه ها شامل موزه هایی خواهند بود که درآمد چشمگیرتری نسبت به بقیه دارند.

طالبیان در مورد آخرین اخبار از الواح هخامنشی که در اختیار موسسه شرق شناسی شیکاگوست هم گفت: حدود ۱۲ هزار لوح هخامنشی به شیکاگو فرستاده شده بود. اخیراً مجوز ورود هزار و ۷۸۰ لوح هخامنشی به ایران داده شده است. ما نسبت به این موضوع اعتراض کردیم و گفتیم که باید تمام الواح به ایران بازگردد. اگر مؤسسه شیکاگو به این مسئله رسیدگی نکند، ما شکایت می کنیم. با این وجود گرفتن مجوز برای همه الواح و ارسال جز به جز آن ها به ایران زمان بر است.

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز دهید
برچسب ها :

، عکس 2 پیک
تا به حال هیچ دیدگاهی در این مطلب ارسال نشده است شما اولین نفر باشید