امروز دوشنبه 5 آبان 1399 ، عکس 2 پیک اوقات خوشی را برای شما آرزومند است .
آخرین تصاویر هنرمندان

آیا می دانید تورنت چیست و چگونه کار می کند؟ در این بخش گهر برای شما عزیزان به معرفی تورنت و همچنین برخی از سایت های تورنت می پردازیم.

تورنت چیست + سایت های تورنت

تورنت در لغت به معنای جریان شدید و سیلاب می باشد. در علوم رایانه اصطلاحا، سیستم به اشتراک گذاری فایل ها و برنامه هایی که به سختی یافت می شود.

تورنت (Torrent) نامیده می شود. این به اشتراک گذاری از روی سیستم هایی که دارای این برنامه ها و فایل های نایاب هستند و آنها را در برنامه تورنت خود قرار داده اند، یافته می گردند. برای دریافت فایل از طریق روش تورنت ، باید فایل با پسوند .torrent ایجاد گشته باشد و تنها، دریافت و ارسال این نوع فایلها از طریق تورنت امکان پذیر است.

تا قبل از ایجاد برنامه تورنت، شما قادر بودید تنها از طریق وب سایت هایی که دارای لینک دانلود برنامه ها یا فایل های مورد نیاز شما هستند، دریافت فایل یا دانلود را داشته باشید، اما با ظهور برنامه تورنت، ارتباط دریافت فایل، از یک کاربر به کاربری دیگر، به جای ارتباط از یک سایت به یک کاربر، بدل گشت. یعنی شما به دنبال برنامه ها و فایل هایی که نیاز دارید، برروی سیستم کاربرانی که مایل به اشتراک گذاردن آنها هستند، می گردید.

برای استفاده از قابلیت تورنت، شما باید برنامه میکروتورنت را در سیستم خود نصب کنید. بهتر است به اینترنت پرسرعت (حداقل ۱۲۸ کیلوبایتی) نیز دسترسی داشته باشید. زیرا معمولا از برنامه تورنت برای دانلود و دریافت فایل هایی با حجم بالا استفاده می گردد.

تورنتها فایلهای دریافتی را به بسته های بسیار کوچکی تقسیم می کند و در هر لحظه از دانلود، یک بسته از آن را دریافت می کنند که همین امر باعث بالا رفتن سرعت دانلود می شود و امکان دانلود فایلهای حجیم را نیز فراهم می آورد.

پس از نصب برنامه تورنت، شما به یکی از سایت هایی که قادر به جستجوی فایلهای به اشتراک گذارده شده با پسوند تورنت .torrent است، می روید و برنامه یا فایل مورد نظر خود را سرچ یا جستجو می نمایید. این سایت ها برای شما لینک هایی را لیست می کند که از طریق یکی از آنها (به دلخواه) می توانید فایل مورد نظر خود را دریافت نمایید.

تورنت چگونه کار می کند؟

در عملیات تورنت ، شما یک seed ، یک peer و یک ratio share دارید. “سید” ها، کسانی هستند که فایل مورد نظر را از سیستم خود (کامپیوتر خود) به اشتراک گذاشته اند، “پیر”ها کسانی هستند که دنبال این فایل ها میگردند، آنها را پیدا می کنند و قصد دریافت آنها را دارند و نسبت به اشتراک گذاری یا ratio share ، نسبت ارسال یا آپلود فایل به دریافت یا دانلود فایل توسط شماست. اگر میزان دریافت فایل شما از طریق تورنت با میزان ارسال یا آپلود برابر باشد، این مقدار برابر ۱ می شود. این سه اصطلاح (seed, peer, ratio share) در هر بار رد و بدل شدن فایل ها بکار برده می شود.

هرچه نفرات بیشتری فایل مورد نظر شما را به اشتراک گذاشته باشند، شما با سرعت بهتر و بالاتری می توانید دانلود را انجام دهید و اگر تعداد نفراتی که فایل را به اشتراک گذاشته اند، از یک تعدادی کمتر بود، شما نمی توانید از آن لینک مربوط به دانلود فایل استفاده کنید. بنابراین برای دریافت یک فایل باید نسبت به اشتراک گذاری، عدد مناسبی باشد تا شما با سرعت خوبی دریافت را انجام دهید. اطلاعات تعداد نفراتی که فایل را به اشتراک گذاشته اند و همچنین اجازه دسترسی به فایل، توسط همان سایت، با زدن تیک ها و یا علامت های قرمز یا سبز، نشان داده می شوند و شما به راحتی قادر هستید، لینک های مجاز را شناسایی کرده و روی آن کلیک کنید. پس از کلیک برروی لینک به سایتی می روید که فایلی با پسوند تورنت (.torrent) در آن وجود دارد و آن فایل همان فایل مورد نظر شماست که باید روی دریافت یا دانلود آن کلیک کنید تا به کمک برنامه میکرو تورنت آنرا دریافت نمایید.

برنامه میکروتورنت، مانند برنامه های دانلود منیجرها (download manager) قادر است تا اگر اتصال یا ارتباط شما با مرکز دانلود قطع گردید، ادامه دریافت فایل را به وقت دیگری موکول نماید و شما هر زمانی که آماده بودید ، می توانید ادامه دریافت یا دانلود فایل خود را از همان جایی که قطع شده است ، پی بگیرید.

لیستی از سایتهای تورنت

Youtorrent.com

BiteNova

Snarf It!

Isohunt.com

Torrentspy.com

Demonoid

LegalTorrents.com

Torrentscan.com

Torrentz.com

Torrents.to

Torrentmatrix.com

Mininova.org

Torrentreactor.to

BTjunkie

TorrentTyphoon.com

FileMP3.org

TorrentBytes.net

Yotoshi.com

The Pirate Bay

ShareTV.org

Torrent-Finder.com

FullDLS.com

TopTorrents

Scrapetorrent.com

Thinktorrent.com

FileList.org

Meganova.org

ByTorrents Meta Search

Torrent-damage.net

Torrentlocomotive

bittorrent.com

Fenopy (formerly Bitoogle.com)

BTbot.com

Torrents.co.uk

LokiTorrent.com

Commonbits.com

Torrentportal.com

TorrentReactor

SumoTorrent

Snarf-It

به این پست امتیاز دهید.
5 از 1 رای
برچسب ها :

، عکس 2 پیک
تا به حال هیچ دیدگاهی در این مطلب ارسال نشده است شما اولین نفر باشید