امروز دوشنبه 6 بهمن 1399 ، عکس 2 پیک اوقات خوشی را برای شما آرزومند است .
آخرین تصاویر هنرمندان

زمانی که با جملات نمی‌توانیم حرف دلمان را بزنیم؛ این زبان شعر است که می‌تواند به بهترین نحو احساسات را منتقل کند.  شعر در میان هنرهای ادبی فراگیرتر است. شعر زیبا اگر کوتاه باشد به راحتی حفظ می‌شود و در طی قرن ها زبان به زبان می‌چرخد. علاوه بر این، شعر کوتاه زیبا در لحظه اثر می‌بخشد: آرام می‌کند یا موجی از خشم و تأثر را بر می ‌انگیزد.

۴ عاشقانه کوتاه، زیبا و تاثیرگذار که با اطمینان از خواندن آنها لذت میبرید

۴ عاشقانه کوتاه، زیبا و تاثیرگذار که با اطمینان از خواندن آنها لذت میبرید

برخی شاعران در سرودن اشعار کوتاه تبحر و توانایی بیشتری دارند یا بیشتر مایل به سرودن شعر کوتاه هستند؛ از طرفی بسیاری از شاعران صاحب نام شعر کوتاه نسروده‌اند. بنابراین نهایت سعی به عمل آمد که در انتخاب اشعار این مجموعه از بهترین اشعار کوتاه گلچین شود.

اکثر شعرها و متن ها با محتوایی که درونشان نهفته است می تواند روح و روان هر خواننده‌ای را به چالش بکشد چرا که مطمعنآ در این شعرهای کوتاه اما تآثیرگذار حقیقت ها و رازهایی گماشته شده است که مفهومی فراتر از آنچه می خوانیم دارند اگرچه بر دل و جان آشنا و حس شدنی هستند.

بعضی جملات و متن ها جدای از زیبا و مفهومی بودنشان خیلی الهام بخش و آرامش بخش هستند و حسی نو و وصف ناشدنی در وجود هرکسی ایجاد میکند گزیده‌ای از این جملات را در ادامه‌این مطلب میخوانید.

همچنین می‌توانید با استفاده از دانلود کتاب های معروف و پر فروش شعر عاشقانه که ترجیحا کوتاه‌تر هستند، مجموعه‌ای از دلنشین‌ترین شعرهای عاشقانه، رمانتیک و احساسی را در اختیار داشته باشید.

همیشه برای بیان عشق و دوست داشتنمان نیاز به یک جمله تاثیر گذار و قوی داریم، در دسترس بودن جمله های زیبا و عاشقانه کوتاه احساسی همیشه می تواند سنگ بنای محکمی برای ابراز محبتمان به کسانی که عاشقشان هستیم باشد.

موضوع اصلی اشعار عاشقانه بیان احساسات، ذکر معشوق و شکایت از بخت و روزگار است. ما در ادامه‌ی این مطلب سعی داریم تا با معرفی چند نمونه از اشعار عاشقانه زیبا و کوتاه به همراه معرفی شاعر آن اثر را بیاوریم که‌این اشعار تا ابد بر قلب و ذهن شما نقش بسته‌اند.

اشعار زیبا از سعدی شیرازی

زندگینامه سعدی شیرازی، یکی از بزرگ‌ترین شعرای ایران است که بعد از فردوسی آسمان زیبای ادبیات پارسی را با نور خود روشن ساخت و او نه تنها یکی از بزرگ‌ترین شعرای ایران بلکه یکی از بزرگ‌ترین سخنوران جهان می‌باشد به طوریکه در این مطلب نیز به محبوبیت او اشاره شده است .اشعار عاشقانه سعدی شیرین‌ترین و بهترین عاشقانه های پارسی هستند.

اشعار عاشقانه سعدی عجیب و سحرانگیز هستند. عاشقانه‌هایی لطیف که از لحاظ عاطفی بسیار قوی بوده و دل را با خود به دنبال می‌کشند. بسیاری از ابیات او ورد زبان‌ها شده‌اند. غزلیات عاشقانه سعدی از بهترین و شیرین‌ترین عاشقانه های فارسی هستند و این غزلیات سحر انگیز و لطیف می باشند و از لحاظ عاطفی بسیار قوی هستند و دل را به دنبال خود می کشند و بسیاری از ابیات این غزلیات ورد زبان ها شده اند.

غزلیات عاشقانه سعدی در انواع مضامین پرمحتوی و دلنشین نوشته شده اند. این شاعر بزرگ که به استاد سخن و پادشاه سخت در سرزمین پارسی معروف است، آثار بسیاری در نظم و نثر نگارش کرده که شهرت جهانی دارند.

خبرت هست که

بی روی تو آرامم نیست

طاقت بار فراق

این همه‌ایامم نیست

 

چنان به موی تو آشفته‌ ام به بوی تو مست
که نیستم خبر از هر چه در دو عالم هست

 

سخن عشق از زبان مولانا

۴ عاشقانه کوتاه، زیبا و تاثیرگذار که با اطمینان از خواندن آنها لذت میبرید

شعر عاشقانه مولانا، برطرف کننده غم و اندوه است و عشق او به جهان درون و بیرون شادی می‌بخشد. عشق و شیدایی آئین مولاناست و او به هیچ آئینی تا بدین غایت پایبند نیست، بنا بر گفته‌ او عشق همه چیزش را تاراج کرده و خود باقی مانده است. لذا هرکس که اندک آشنایی با این بزرگ داشته باشد با شنیدن نام مولانا جلال الدین رومی شور و شیدایی او را تداعی خواهد کرد.

مولانا نه تنها یکی از محبوب‌ترین شاعران ایران بلکه یکی از تأثیرگذارترین شاعران در سراسر جهان است، قرن هاست که اشعار بی نظیر مولانا الهام بخش سایر نویسندگان و خوانندگان است.

کار او عمدتا معنوی است و از اعتقادات و موقعیت او به عنوان یک معلم و رهبر معنوی مهم سرچشمه می ‌گیرد. یکی از معروف‌ترین آثار او، مثنوی معنوی است که مجموعه‌ای متشکل از ۲۵،۰۰۰ شعر شامل داستان‌ ها، گفتمان ‌های اخلاقی و قیاس ‌های اخلاقی است که رابطه بین خود و خدا را کشف می ‌کند.

تا در ره عشق آشنای تو شدم

با سد غم و درد مبتلای تو شدم

لیلی‌وش من به حال زارم بنگر

مجنون زمانه از برای تو شدم

پروین اعتصامی و اشعار عاشقانه

پروین اعتصامی یکی از پرآوازه ترین شاعران ایرانی است که علاقه مندان شعر فارسی، او را شاعر تربیت و اخلاق می دانند. اشعار پروین اعتصامی اغلب با مضامینی تعلیمی سروده شده است و سعی در آموزش مسائل اخلاقی دارد. وی شاعره نامدار معاصر ایران از شاعران قدر اول زبان فارسی است که با تواناترین شعرای مرد ، برابری کرده و به گواهی اساتید و سخن شناسان معاصر گوی سبقت را از آنان ربوده است. پروین اعتصامی‌شاعره‌ای توانا در دنیای ادب و شعر ایران بود. او توانست با پند و اندرز در قالب شعر به اصلاح جامعه خویش بپردازد.

بسیاری بر این باورند که پروین اعتصامی توجّهی به عشق نداشته است و اثری از این عنصر در دیوان او نمی‌توان یافت. لکن اگر به اشعار وی نیک نگریسته شود، خواهیم دید که عشق در دیوان او ماندگارترین و برجسته‌ترین عنصر است. این محبت و عشق حقیقی است که خمیرمایه‌ی شعرهای پروین را می‌سازد و در سراسر دیوانش جلوه‌گری می‌کند. سرگذشت پروین اعتصامی و اشعار عاشقانه اش جزو ارزشمندترین خواندنی‌هاست، همه اشعار پروین در دیوان شعر او به چاپ رسیده است که برای علاقمندان قابل دانلود است.

بی روی دوست، دوش شب ما سحر نداشت
سوز و گداز شمع و من و دل اثر نداشت

مهر بلند، چهره ز خاور نمی نمود
ماه از حصار چرخ، سر باختر نداشت

آمد طبیب بر سر بیمار خویش، لیک
فرصت گذشته بود و مداوا ثمر نداشت

بباید دلبری زیبا گزیدن

در او دیدن، جهان یک سر ندیدن

به راه عشق کردن جست و خیزی

به شوق وصل، صلحی یا ستیزی

ز یک نم اوفتادن، غرق گشتن

ز بادی جستن، از دریا گذشتن

چو روشن شد رهم زان چهر رخشان

چه غم گر موج بینم یا که طوفان

استاد شهریار و اشعار دلنشین او

۴ عاشقانه کوتاه، زیبا و تاثیرگذار که با اطمینان از خواندن آنها لذت میبرید

آشنایی با بهترین اشعار شهریار برای همه کسانی که به‌این شاعر گرانقدر آذربایجانی علاقه دارند، جالب و هیجان انگیز است. شهریار، یکی از به نام‌ترین و پرآوازه‌ترین شاعران معاصر ایرانی است که نام اصلی آن سید محمدحسین بهجت تبریزی می باشد. استاد شهریار، شعرهای عاشقانه بسیار زیبایی سروده است که تا به اکنون زبانزد خاص و عام است و برخی از ترانه سراها از تلفیق شعرهای ایشان استفاده می کنند. شهرت شعرهای استاد شهریار تا بدانجا بوده که است روز ۲۷ شهریور را به نام او «روز شعر و ادب فارسی» نام گذاری کرده اند. بیوگرافی شهریار  و شعر او سراسر عشق است چرا که معشوقه شهریار و عدم وصال آنها باعث شده است تا روحیه‌ای لطیف بر شعر شهریار حاکم شود. اشعار عاشقانه شهریار از شهرت جهانی برخوردار هستند. به همین منظور گلچین اشعاری زیبا از استاد شهریار را برایتان گرد آورده‌ایم.

ما گذشتیم و گذشت آنچه تو با ما کردی

تو بمان و دگران وای به حال دگران

در دیاری که در او نیست کسی یار کسی
کاش یارب که نیفتد به کسی کار کسی

سخن ، بى تو مگر جاى شنیدن دارد ؟
نفس ، بى تو کجا ناى دمیدن دارد

علت کورى. یعقوب نبى معلوم است
شهر بى یار مگر ارزش دیدن دارد….

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز دهید
برچسب ها :

، عکس 2 پیک
تا به حال هیچ دیدگاهی در این مطلب ارسال نشده است شما اولین نفر باشید